A hozzászólások egy blog szerves részei, kapcsolatot teremtenek a blog írója és az olvasók között. A bejegyzésekhez fűzött vélemények, kritikák által szilárd olvasói közösség alakulhat ki.
Wordpressen belül számos módunk van a hozzászólások engedélyezésére, kezelésére. A továbbiakban a legnépszerűbb lehetőségeket mutatom be:
- wordpress beépített hozzászólás
- Jetpack
- Disqus
- wpDiscuz
- GraphComment
- WpDevArt Facebook comments
WordPress beépített kommentelési lehetősége:
Mint ahogy a neve is mutatja, alapvetően szerepel a wordpress oldalakon, csupán aktiválni kell, hogy működjön. Kiváló alapértelmezett beállításokkal rendelkezik, amelyek testreszabhatók.
Legfőbb előnye, hogy a wordPress része, ezért nem okoz működésbeli zavart más bővítmények, témák használatakor.
A felhasználó felület letisztult, könnyen átlátható.
Hátránya, hogy nem tartalmaz közösségi média linkeket (kivéve, ha a választott témában definiálva van).
Jetpack
Ez a bővítmény az egyik legjobb választás, ha nem akarunk további pluginokat feltelepíteni.
Telepítéskor teljesen helyettesíti a wordpress beépített kommentelési lehetőségét, ezért nem fog két beviteli mező megjelenni a hozzászólásnál.
Nem csak a hozzászólások, hanem a blogbejegyzések kezelésére is használható: vizsgálja hányan látogatnak az oldalra, előre ütemezhetjük bejegyzéseinket valamint biztonsági eszközöket is tartalmaz.
A beépített kommentelési lehetőséghez képest számos új funkciót kapunk: facebook fiókkal is lehet regisztrálni, hozzászólást írni, értesítést kaphatunk a további kommentekről, saját avatar képet állíthatunk be.
Megjegyzés készítésekor, publikálásakor lehetőséget biztosít a plugin az olvasó számára, hogy a már létező social media felhasználójával regisztráljon.
Link:
https://wordpress.org/plugins/jetpack/Disqus
A Disqus az egyik legfőbb alternatívája az alapértelmezett wordpress hozzászólás kezelőnek.
Ennek egyik oka, hogy ez a bővítmény kezdte az elsők között a közösségi médiát a blogba integrálni.
Sajnos az utóbbi időben elkezdett figyelmeztetés nélkül hirdetéseket elhelyezni az oldalon, ez pedig komoly hátrányt jelent, ezáltal a népszerűsége is csökkent.
A kéretlen hirdetések ellenére is az egyik legnépszerűbb bővítmény maradt, számos előnyös funkciója miatt: lehetőséget biztosít a stílus személyre szabására, közösségi média regisztrációra, multimédiás link beágyazására.
A plugin elérhető fizetős és ingyenes formában is, a fizetős verzió előnye, hogy nem tartalmaz hirdetéseket és több beállítási lehetőséget ad.
Link:
https://wordpress.org/plugins/disqus-comment-system/wpDiscuz
A wpDiscuz modern kinézetet használó, igazán gyors, stabil rendszer. Népszerűségéhez is ezen okok járulnak hozzá.
Magas értékeléssel rendelkezik, fórumán azonnal segítenek a felmerülő problémák elhárításában. Így az egyik legmegbízhatóbb bővítmény.
Számos ismert pluginnal (
BuddyPress,
UserPro, és
Akismet) kiválóan használható.
Az alapértelmezett hozzászólást biztosító mező interaktív és több típusú készülékre is optimalizált, valamint social media bejelentkezést is biztosít.
Előnye a lassú betöltés, ami azt jelenti, a hozzászólások csak akkor jelennek meg, amikor az olvasó lefelé görget.
Link:
https://wordpress.org/plugins/wpdiscuz/GraphComment
A plugin egy olyan hozzászólás rendszer, amely megpróbálja újraalkotni a szokványos vita eszközöket, amikkel az online térben találkozunk. Néhány érdekesebb ezek közül a szavazás, megosztás valamint média elemek beágyazása. Kisebb kereskedelmi, illetve személyes blogok esetén elérhető ingyenes verzió. Ez néhány ingyenes témát kínál és korlátozott beállítási lehetőségeket.
Népszerűbb blog esetén elérhető egy havi előfizetéses verzió, ami széleskörűbb lehetőségeket biztosít az ingyenes társával szemben.
A plugin rendszerezi a beérkező hozzászólásokat és csak azokat jeleníti meg az olvasó számára, amik relevánsak, a többit elrejti egy lenyitható opció alá.
Hasznos funkciója az élő beszélgetés, valamint a jelvények, kitüntetések, amelyek ösztönzik az olvasókat további hozzászólások írására. Az így szerzett rangok pedig néhány ember számára igen értékesek lehetnek.
Link:
https://wordpress.org/plugins/wpdiscuz/WpDevArt Facebook comments
A WpDevArt egy az olyan pluginok közül, amelyek Facebook hozzászólásokra cserélik a beépített wordpress változatot. Ez főképp az utóbbi időben kezdett el egyre népszerűbbé válni, amikor az emberek elkezdték felismerni az ebben rejlő potenciált. Mivel a hozzászólás a Facebookon keresztül fut, ezért az olvasónak nem kell új fiókot létrehoznia. Lehetősége van megosztani a saját oldalán a bejegyzést, így az adott olvasó ismerősei is elkezdhetnek érdeklődni a blog iránt.
Viszont nem minden potenciális olvasó és hozzászóló rendelkezik facebook profillal. E probléma kiküszöbölésére lehet olyan komment szekciót is létrehozni, ahol a WordPress alapértelmezett hozzászólásai (vagy valamilyen más plugin által biztosított hozzászólások) és a Facebookos verziói is jelen van.
Link:
https://wordpress.org/plugins/comments-from-facebook/Összegzés
Vitathatatlan előnye van annak, ha engedélyezzük a hozzászólásokat az oldalunkon, viszont a megfelelő bővítmény kiválasztása nem egyszerű feladat, hiszen figyelembe kell vennünk az adott oldal tartalmát és célközönségét is.
Van ötleted, mit lehet még hozzáadni a listához? Ha igen, kérlek írd meg a hozzászólásoknál!