WordPress oldal készítésekor rengetegszer előfordul velem, hogy az ügyfél igényeinek megfelelően módosítanom kell az előre kiválasztott sablon olyan stílusbeli részeit, amire külön nincs beállítási lehetőség. Ebben a cikkben megoldást mutatok erre a problémára, egyedi css hozzáadásával.
Annak, aki még csak most ismerkedik a css, html nyelvekkel, annak ajánlom a w3school oldalát, ahol kíváló leírást lehet találni a programozási nyelvekkel kapcsolatban.
Mit lehet tenni, ha a sablon nem biztosít lehetőséget a stílus módosítására?
Első lépésben, meghatározzuk hogy pontosan hol és milyen stílusbeli változtatást szeretnénk. Erre a legalkalmasabb, ha egyik böngészőnkben a forráskódban megkeressük az “elem kijelölése” gombbal a megfelelő részt. Ezt követően megnézzük, hogy a HTML kódban az adott attribútumok között beállított-e az “id” vagy a “class”. Szerencsésebb, ha az “id” megadott, mert ilyenkor csak az adott elemnek módosul a stílusa, ellenben a class-nál, ahol pedig az összes helyen, ahol megadott ugyanaz az osztály.
Amennyiben sikeresen megtaláltuk a kívánt HTML elemet és meghatároztuk az azonosítását, akkor két dolgot tehetünk:
Az első lehetőség:
Felkeressük a sablon egyedi css megadását. Ez a sablon szerkesztésén belül a további css hozzáadása fülön belül található. Itt a forrásmezőbe beillesztjük:
- id meghatározása esetén “#meghatarozott_id {}”,
- class esetén, “.meghatarozott_class {}” -t.
A kapcsos zárójelek közé a módosítani kívánt stílus kódot tegyük. Néhány esetben előfordulhat, hogy nem fog működni a kívánt változtatás. Ennek oka, hogy bizonyos stílusok felülírják az általunk megadottakat. Ilyenkor lehetőségünk van még a megadott stílus, és a lezáró pontosvessző közé beírni a “!important” szót. Ezzel jelezzük a böngészőnek, hogy mindenképpen az általunk használni kívánt stílus érvényesüljön. Például szín beállításánál “color: red;” helyett a “color: red !important;” -et használjuk.
A második lehetőség:
Megkeressük a sablon stílus fájljai között a kívánt stílus-t, majd helyben módosítjuk. Végezetül pedig a módosított fájlt visszatöltjük a szerverre.
Összegezve:
Több mód is létezik a stílus megváltoztatására, egyedi css kód hozzáadásaára, ha a sablon beállításai erre nem biztosítanak lehetőséget. A két felsorolt lehetőség közül az elsőt ajánlanám, mivel abban az esetben nem kell a sablon egyes fájljait módosítani. Ez pedig azért fontos, mivel ha a jövőben frissítenénk a sablont, akkor elvesznének az általunk létrehozott változtatások.
Amennyiben más módszert is ismersz a stílus változtatására, írd meg a hozzászólásoknál!